top of page

СТАТУТ

КОМУНАЛЬНОГО ЗАКЛАДУ 

«ДЕМ’ЯНІВСЬКИЙ ЗАКЛАД ЗАГАЛЬНОЇ СЕРЕДНЬОЇ ОСВІТИ I–III СТУПЕНІВ»

МАНГУШСЬКОЇ РАЙОННОЇ РАДИ  МАРІУПОЛЬСЬКОГО РАЙОНУ ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

I. Загальні положення

1.1. КОМУНАЛЬНИЙ ЗАКЛАД «ДЕМ’ЯНІВСЬКИЙ ЗАКЛАД ЗАГАЛЬНОЇ СЕРЕДНЬОЇ ОСВІТИ I–III СТУПЕНІВ» МАНГУШСЬКОЇ РАЙОННОЇ РАДИ  МАРІУПОЛЬСЬКОГО РАЙОНУ ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ (далі – Заклад освіти) -  це заклад освіти, основним видом діяльності якого є освітня діяльність у сфері загальної середньої освіти.

1.2. Заклад освіти проводить свою діяльність за умови наявності відповідної ліцензії, виданої в установленому законодавством порядку. 

1.3. Заклад освіти являється  комунальним  закладом загальної середньої освіти та знаходиться у спільній власності територіальних громад сіл, селищ, що перебувають в управлінні Мангушської районної ради.

1.4. Повна назва – Комунальний заклад «Дем’янівський заклад загальної середньої освти І – ІІІ ступенів» Мангушської районної ради Донецької області.

1.5.  Скорочена назва – КЗ «Дем’янівський ЗЗСО І – ІІІ ступенів».

1.6. Юридична адреса Закладу освіти: 87400, Україна, Донецька область,  Мангушський район, село Дем’янівка, вул. Шкільна, будинок 11.    

1.7. Заклад освіти  є юридичною особою, неприбутковим Закладом освіти, який використовує закріплене за ним майно на праві оперативного управління.

1.8. Заклад освіти має право набувати майнові та немайнові права, нести обов’язки, виступати стороною у судовому процесі, мати у власності кошти та інше майно відповідно до законодавства.

1.9. Заклад освіти має самостійний баланс, розрахункові та інші рахунки у фінансових установах і банках державного сектору та може мати бланки, печатки та штампи із своїм найменуванням та символікою,  веде   статистичну   звітність   у встановленому законодавством порядку.

 1.10. Засновником Закладу освіти є  Мангушська районна рада Донецької області (далі-Засновник), яка представляє спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ Мангушського району Донецької області.

  Уповноваженим органом управління Закладу освіти є відділ освіти Мангушської районної державної адміністрації (далі – Уповноважений орган).

1.11. Головною метою Закладу освіти є:

- всебічний розвиток, навчання, виховання, виявлення обдарувань, соціалізація особистості, яка здатна до життя в суспільстві та цивілізованої взаємодії з природою, має прагнення до самовдосконалення і здобуття освіти упродовж життя, готова до свідомого життєвого вибору та самореалізації, відповідальності, трудової діяльності та громадянської активності, дбайливого ставлення до родини, своєї країни, довкілля, спрямування своєї діяльності на користь іншим людям і суспільству;

-  формування в учнів компетентностей, визначених Законом України "Про освіту" та державними стандартами.

1.12. Головними завданнями Закладу освіти є:

-  забезпечення реалізації права громадян на повну загальну середню освіту;

-  виховання громадянина України;

- виховання шанобливого ставлення до родини, поваги до народних традицій і звичаїв, державної та рідної мови, національних цінностей українського народу та інших народів і націй;

- формування і розвиток соціально зрілої, творчої особистості з усвідомленою громадянською позицією, почуттям національної самосвідомості, особистості, підготовленої до професійного самовизначення;

-  виховання у здобувачів освіти (учнів)  поваги до Конституції України, державних символів України, прав і свобод людини і громадянина, почуття власної гідності, відповідальності перед законом за свої дії, свідомого ставлення до обов’язків людини і громадянина;

- розвиток особистості здобувачів освіти (учнів), їх здібностей і обдарувань, наукового світогляду;

-  реалізація права здобувачів освіти (учнів) на вільне формування політичних і світоглядних переконань;

-  виховання свідомого ставлення до свого здоров’я та здоров’я інших громадян, як найвищої соціальної цінності, формування засад здорового способу життя, збереження і зміцнення фізичного та психічного здоров’я здобувачів освіти (учнів);

-  створення умов для оволодіння системою наукових знань про природу, людину і суспільство.

1.13. Мовою освітнього процесу в Закладі освіти є державна мова.

1.14. Заклад освіти гарантує право:

-   кожному учневі на здобуття повної загальної середньої освіти державною мовою, що забезпечується шляхом організації викладання всіх навчальних предметів (інтегрованих курсів) державною мовою.

-  особам, які належать до корінних народів або національних меншин України, право вивчати мову відповідного корінного народу або національної меншини.

-  особам, які належать до корінних народів України, здобувати повну загальну середню освіту мовою відповідного корінного народу поряд з державною мовою (за бажанням).

-  особам, які належать до національних меншин України, здобувати початкову освіту мовою відповідної національної меншини поряд з державною мовою (за бажанням).

-   особам, які належать до національних меншин України, мови яких є офіційними мовами Європейського Союзу, та які реалізують право на навчання відповідними мовами, здобувають:

-   базову середню освіту державною мовою в обсязі не менше 20 відсотків річного обсягу навчального часу у 5 класі із щорічним збільшенням такого обсягу (не менше 40 відсотків у 9 класі);

-  профільну середню освіту державною мовою в обсязі не менше 60 відсотків річного обсягу навчального часу;

-  особам, які належать до інших національних меншин України та здобувають базову та профільну середню освіту державною мовою в обсязі не менше 80 відсотків річного обсягу навчального часу.

1.15. Перелік навчальних предметів (інтегрованих курсів), що вивчаються державною мовою і мовою національної меншини, визначається освітньою програмою Закладу освіти згідно з вимогами державних стандартів та з урахуванням особливостей мовного середовища.

1.16.  Право на навчання мовою корінного народу чи національної меншини України поряд із державною мовою Заклад освіти реалізує  в окремих класах з навчанням відповідною мовою, що відкриваються відповідно до вимог Закону України «Про повну загальну середню освіту».

1.17. Освітня програма Закладу освіти може передбачати викладання одного чи декількох навчальних предметів (інтегрованих курсів) поряд із державною мовою англійською чи іншою офіційною мовою Європейського Союзу.

1.18.  Заклад освіти в своїй діяльності керується Конституцією України, Законами України “Про освіту”, “Про повну загальну  середню освіту”, указами і розпорядженнями Президента України, постановами Кабінету Міністрів України, іншими нормативно-правовими актами в галузі освіти, в тому числі Міністерства освіти і науки України, Засновника, місцевих органів виконавчої влади, цим Статутом.

1.19. Заклад освіти самостійно приймає рішення і здійснює діяльність в межах своєї компетенції, передбаченої законодавством України, та власним Статутом.

1.20. Заклад освіти несе відповідальність перед особою, суспільством і державою за:

-  безпечні умови освітньої діяльності;

-  дотримання державних стандартів освіти;

- дотримання договірних зобов’язань з іншими суб’єктами освітньої, виробничої, наукової діяльності, у тому числі зобов’язань за міжнародними угодами;

-  дотримання фінансової дисципліни.

1.21. Заклад освіти  має право:

- проходити в установленому порядку державне ліцензування на проведення освітньої діяльності, згідно з діючим законодавством;

-  визначати форми, методи і засоби організації освітнього процесу за погодженням із Засновником та Уповноваженим органом;

-   визначати варіативну частину робочого навчального плану;

- в установленому порядку розробляти і впроваджувати експериментальні та індивідуальні робочі навчальні плани;

-  спільно з вищими навчальними закладами, науково-дослідними інститутами та центрами проводити науково-дослідну, експериментальну, пошукову роботу, що не суперечить законодавству України;

-  використовувати різні форми морального і матеріального заохочення до учасників освітнього  процесу;

-  отримувати кошти і матеріальні цінності від Засновника, органів виконавчої влади, юридичних і фізичних осіб;

- бути розпорядником рухомого й нерухомого майна, згідно з діючим законодавством України, та власним Статутом.

- залишати у своєму розпорядженні і використовувати власні надходження у порядку визначеному законодавством України;

1.22. У Закладі  освіти створюються та функціонують:  предметні методичні об`єднання, творчі групи вчителів, соціально-психологічна служба.

1.23.  Медичне  обслуговування  здобувачів  освіти (учнів) та відповідні  умови  для його організації забезпечуються  Засновником та здійснюються Мангушською центральною міською лікарнею.

1.24. Взаємовідносини  Закладу  освіти з юридичними і фізичними особами визначаються угодами, що укладені між ними.

II. Освітній процес

2.1.  Організація освітнього процесу.

2.1.1. Заклад освіти планує свою роботу самостійно відповідно до стратегії розвитку закладу освіти, перспективного, річного плану.                                   

2.1.2. В плані  роботи відображаються  найголовніші  питання  роботи Закладу освіти, визначаються перспективи його розвитку.

2.1.3.  План роботи затверджується педагогічною радою Закладу освіти.

2.1.4. Основним документом, що регулює освітній процес, є робочі навчальні плани, що складаються на основі Типових навчальних планів, розроблених та затверджених Міністерством освіти і науки України, із конкретизацією варіативної частини і визначенням профілю навчання.

2.1.5. Робочий навчальний план Закладу  освіти комунальної форми власності затверджується директором.

2.1.6. У вигляді додатків до робочого навчального плану додаються розклад уроків (щоденний, тижневий) та режим роботи (щоденний, річний).

2.1.7. Відповідно до робочого навчального плану педагогічні працівники Закладу освіти самостійно добирають програми, підручники, навчальні посібники, що мають гриф Міністерства освіти і науки України, а також науково-методичну літературу, дидактичні матеріали, форми, методи, засоби навчальної роботи, що мають забезпечувати виконання статутних завдань та здобуття освіти на рівні державних стандартів.

         2.2. Освітня  програма.

         2.2.1. Заклад освіти розробляє та використовує в освітній діяльності одну освітню програму на кожному рівні (циклі) повної загальної середньої освіти або наскрізну освітню програму, розроблену для декількох рівнів освіти.

2.2.2. Освітні програми можуть бути розроблені на основі відповідної типової освітньої програми або освітніх програм, розроблених суб’єктами освітньої діяльності, науковими установами, фізичними чи юридичними особами і затверджених центральним органом виконавчої влади із забезпечення якості освіти відповідно до вимог Закону України «Про повну загальну середню освіту».

2.2.3. Рішення про використання Закладом освіти освітньої програми, розробленої на основі типової освітньої програми або іншої освітньої програми, приймається педагогічною радою Закладу освіти.

2.2.4. Освітня програма Закладу освіти схвалюється педагогічною радою Закладу освіти та затверджується Директором.

2.2.5.  Типова освітня програма має містити:

-  вимоги до осіб, які можуть розпочати навчання за освітньою програмою;

- загальний обсяг навчального навантаження на відповідному рівні (циклі) повної загальної середньої освіти (в годинах), його розподіл між освітніми галузями за роками навчання;

-  перелік варіантів типових навчальних планів та модельних навчальних програм;

-  рекомендовані форми організації освітнього процесу;

-  опис інструментарію оцінювання.

2.2.6.  Освітні програми, розроблені на основі типових освітніх програм, мають:

-  відповідати структурі типової освітньої програми та визначеним нею вимогам до осіб, які можуть розпочати навчання за освітньою програмою Закладу освіти;

-  визначати (в обсязі не меншому ніж встановлено відповідною типовою освітньою програмою) загальний обсяг навчального навантаження на відповідному рівні (циклі) повної загальної середньої освіти (в годинах), його розподіл між освітніми галузями за роками навчання;

- містити навчальний план, що ґрунтується на одному з варіантів типових навчальних планів відповідної типової освітньої програми і може передбачати перерозподіл годин (у визначеному типовим навчальним планом обсязі) між обов’язковими для вивчення навчальними предметами (крім державної мови) певної освітньої галузі, які можуть вивчатися окремо та/або інтегровано з іншими навчальними предметами;

- містити перелік модельних навчальних програм, що використовуються Закладом освіти в освітньому процесі, та/або навчальних програм, затверджених педагогічною радою, що мають містити опис результатів навчання учнів з навчальних предметів (інтегрованих курсів) в обсязі не меншому ніж встановлено відповідними модельними навчальними програмами;

-  опис форм організації освітнього процесу та інструментарію оцінювання.

2.2.7. Освітня програма Закладу освіти може містити інші складники, що враховують специфіку та особливості освітньої діяльності Закладу освіти.

2.2.8. Освітня  програма, розроблена не на основі типової освітньої програми, підлягає затвердженню центральним органом виконавчої влади із забезпечення якості освіти у порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади у сфері освіти і науки.

2.2.9. Не підлягають затвердженню центральним органом виконавчої  влади із забезпечення якості освіти:

типові освітні програми;

освітні програми Закладу освіти, розроблені на основі типових освітніх програм;

освітні програми, затверджені Закладом освіти після проходження інституційного аудиту, що засвідчив високий рівень їхньої освітньої діяльності та внутрішньої системи забезпечення якості освіти.

2.2.10. Не можуть бути затверджені та використовуватися освітні програми, що не передбачають досягнення учнями результатів навчання, визначених державними стандартами.

2.2.11.  На основі визначеного в освітній програмі Закладу освіти навчального плану педагогічна рада складає, а Директор затверджує річний навчальний план (один або декілька), в якому конкретизується перелік навчальних предметів (інтегрованих курсів), обов’язкових для вивчення, вибіркових (за вибором учнів) освітніх компонентів, зокрема, навчальних предметів, курсів, інтегрованих курсів, та кількість навчальних годин на тиждень (та/або кількість годин на навчальний рік).

2.2.12. Заклад освіти реалізує освітні програми за кошти державного, місцевих бюджетів, інших джерел, не заборонених законодавством, і не може реалізовувати чи забезпечувати (повністю або частково) свої освітні програми за кошти батьків та/або учнів.

2.3.Формування класів (груп) у Закладі  освіти.

2.3.1. З метою належної організації освітнього процесу у Закладі освіти формуються класи та/або групи, у тому числі спеціальні, інклюзивні, з дистанційною, вечірньою формою здобуття освіти, з навчанням мовою корінного народу чи національної меншини України поряд із державною мовою.

2.3.2. У разі звернення батьків дитини з особливими освітніми потребами інклюзивний клас утворюється в обов’язковому порядку.

2.3.3. Спеціальний клас утворюється Директором Закладу освіти за погодженням із Засновником або Уповноваженим  органом.

2.3.4. Порядок  утворення та умови  функціонування  спеціальних класів затверджуються центральним органом виконавчої влади у сфері освіти і науки.

2.3.5.  Класи з навчанням мовою корінного народу чи національної меншини України поряд із державною мовою відкриваються за наявності достатньої кількості заяв батьків чи осіб, які досягли повноліття, що належать до відповідного корінного народу чи національної меншини України, згідно з частиною другою статті 12 Закону України  «Прог повну загально середню освіти».

2.3.6. Кількість учнів у класі (наповнюваність класу) Закладу освіти не може становити менше 5 учнів та більше:

24 учнів, які здобувають початкову освіту;

30 учнів, які здобувають базову чи профільну середню освіту.

2.3.7. У разі якщо кількість учнів не дозволяє утворити клас, учні можуть продовжити навчання в цьому Закладі освіти за однією з інших (крім очної) форм здобуття повної загальної середньої освіти або в іншому закладі освіти із забезпеченням територіальної доступності. Зменшення кількості учнів у класі протягом навчального року не є підставою для припинення функціонування цього класу до закінчення навчального року.

2.3.8. Кількість учнів у навчальних приміщеннях Закладу  освіти має відповідати вимогам санітарного законодавства та не може порушувати права учнів (педагогічних працівників) на належні, безпечні та здорові умови навчання (праці).

2.3.9. Початкова школа може забезпечувати здобуття початкової освіти дітьми (незалежно від їх кількості) одного або різного віку, які можуть навчатися в одному з’єднаному класі (класі-комплекті) або в різних класах. Освітній процес у такій школі може організовуватися одним чи кількома вчителями або в будь-якій іншій формі, яка є найбільш зручною та доцільною для забезпечення здобуття дітьми початкової освіти відповідно до державного стандарту початкової освіти.

2.3.10. Гранична наповнюваність таких класів-комплектів становить не менше п’яти та не більше дванадцяти осіб.

2.3.11. Положення  про з’єднаний клас (клас-комплект) початкової  школи затверджується центральним органом виконавчої влади у сфері освіти і науки.

2.3.12.  Учні розподіляються між класами (групами) Директором Закладу освіти.

2.3.13. За письмовими зверненнями батьків учнів Директор Закладу освіти приймає рішення про утворення групи (груп) подовженого дня, у тому числі інклюзивної та/або спеціальної, фінансування якої (яких) здійснюється за кошти засновника та за інші кошти, не заборонені законодавством.

2.3.14. Порядок утворення та організації діяльності груп подовженого дня у Закладі освіти визначається центральним органом виконавчої влади у сфері освіти і науки.

2.4. Переведення учнів на наступний рік навчання в Закладі освіти.

2.4.1. Учні переводяться на наступний рік навчання після завершення навчального року, крім випадків, визначених законодавством.

2.4.2. Рішення про переведення учнів, які здобувають освіту за сімейною (домашньою) формою здобуття освіти, приймається з урахуванням результатів навчання.

2.4.3. Учні, які здобули початкову освіту та/або базову середню освіту та продовжують навчання у тому самому Закладі освіти, переводяться на наступний рік навчання в порядку, визначеному законодавством.

2.4.4. Порядок переведення учнів на наступний рік навчання затверджується центральним органом виконавчої влади у сфері освіти і науки.

2.5. Забезпечення індивідуальної освітньої траєкторії учня.

2.5.1. Індивідуальна освітня траєкторія учня формується шляхом визначення власних освітніх цілей, а також вибору суб’єктів освітньої діяльності та запропонованих ними:

-  форм здобуття загальної середньої освіти;

-  навчальних планів та програм;

- навчальних предметів (інтегрованих курсів), інших освітніх компонентів, у тому числі вибіркових, і рівнів їх складності;

-  форм організації освітнього процесу, методів, засобів навчання;

- темпів засвоєння освітньої програми та/або послідовності вивчення окремих навчальних предметів (інтегрованих курсів).

2.5.2. Індивідуальна освітня траєкторія учня реалізується з урахуванням необхідних для цього ресурсів, наявних у Закладу освіти та інших суб’єктів освітньої діяльності, зокрема тих, що забезпечують здобуття освіти за мережевою формою здобуття освіти. Індивідуальна освітня траєкторія учня реалізується на підставі індивідуальної програми розвитку, індивідуального навчального плану, що розробляється педагогічними працівниками у взаємодії з учнем та/або його батьками, схвалюється педагогічною радою Закладу освіти, затверджується його керівником та підписується батьками.

2.5.3. Індивідуальний навчальний план учня має забезпечувати виконання ним освітньої програми Закладу освіти та передбачати його участь у контрольних заходах, а також у разі необхідності враховує особливі освітні потреби учня, визначені за результатами комплексної психолого-педагогічної оцінки його розвитку.

2.5.4. Індивідуальний навчальний план може визначати відмінні від визначених освітньою програмою Закладу освіти послідовність, форму і темп засвоєння учнем освітніх компонентів.

2.5.5. У разі здобуття освіти за екстернатною формою та формою педагогічного патронажу індивідуальний навчальний план складається в обов’язковому порядку, а у разі здобуття освіти за сімейною (домашньою) формою - за бажанням учня та/або його батьків.

2.5.6. Питання спроможності Закладу освіти забезпечити реалізацію індивідуальної освітньої траєкторії та розроблення індивідуального навчального плану розглядається педагогічною радою на підставі поданої батьками дитини чи особою, яка досягла повноліття, письмової заяви (крім осіб з особливими освітніми потребами). Заява, зокрема, має містити обґрунтовані причини та сформульовані пропозиції щодо особливостей засвоєння освітньої програми Закладу освіти (її окремих освітніх компонентів). Відмову в задоволенні реалізації індивідуальної освітньої траєкторії в Закладі освіти та розробленні індивідуального навчального плану може бути оскаржено до Директора та/або засновника Закладу освіти до вимог Закону України "Про звернення громадян".

2.5.7. Учень має право на визнання Закладом освіти результатів його навчання, передбачених освітньою програмою Закладу освіти, що були здобуті ним шляхом неформальної та/або інформальної освіти.

2.5.8. Визнання таких результатів навчання учня здійснюється шляхом їх річного оцінювання та/або державної підсумкової атестації, що проводяться на загальних засадах, визначених для очної або екстернатної форми здобуття загальної середньої освіти.

2.5.9. Результати навчання учня, здобуті ним шляхом формальної освіти в інших суб’єктів освітньої діяльності, не потребують їх окремого визнання Закладом освіти.

2.5.10. За результатами річного оцінювання та/або державної підсумкової атестації учня, який навчається за індивідуальною формою здобуття загальної середньої освіти, педагогічна рада приймає рішення про продовження здобуття ним загальної середньої освіти, у тому числі з окремих навчальних предметів (інтегрованих курсів), за однією з індивідуальних форм її здобуття чи переведення такого учня на одну з обраних ним або його батьками інституційних форм здобуття освіти.

2.6. Виховний процесс.

2.6.1. Виховний процес є невід’ємною складовою освітнього процесу у Закладі освіти і має ґрунтуватися на загальнолюдських цінностях, культурних цінностях Українського народу, цінностях громадянського (вільного демократичного) суспільства, принципах верховенства права, дотримання прав і свобод людини і громадянина, принципах, визначених Законом України "Про освіту", та спрямовуватися на формування:

- відповідальних та чесних громадян, які здатні до свідомого суспільного вибору та спрямування своєї діяльності на користь іншим людям і суспільству;

- поваги до гідності, прав, свобод, законних інтересів людини і громадянина; нетерпимості до приниження честі та гідності людини, фізичного або психологічного насильства, а також до дискримінації за будь-якою ознакою;

- патріотизму, поваги до державної мови та державних символів України, поваги та дбайливого ставлення до національних, історичних, культурних цінностей, нематеріальної культурної спадщини Українського народу, усвідомленого обов’язку захищати у разі потреби суверенітет і територіальну цілісність України;

- усвідомленої потреби в дотриманні Конституції та законів України, нетерпимості до їх порушення, проявів корупції та порушень академічної доброчесності;

- громадянської культури та культури демократії;

- культури та навичок здорового способу життя, екологічної культури і дбайливого ставлення до довкілля;

- прагнення до утвердження довіри, взаєморозуміння, миру, злагоди між усіма народами, етнічними, національними, релігійними групами;

- почуттів доброти, милосердя, толерантності, турботи, справедливості, шанобливого ставлення до сім’ї, відповідальності за свої дії;

- культури свободи та самодисципліни, відповідальності за своє життя, сміливості та реалізації творчого потенціалу як невід’ємних складників становлення особистості.

2.6.2. Єдність навчання, виховання і розвитку учнів забезпечується спільними зусиллями всіх учасників освітнього процесу.

2.7. Зарахування здобувачів освіти (учнів)  до Закладу освіти.

2.7.1. Зарахування здобувачів освіти (учнів)  до Закладу освіти  проводиться наказом Директора, що видається на підставі заяви батьків (осіб, які їх замінюють), копії свідоцтва про народження дитини, за наявності медичної довідки встановленого зразка і відповідного документа про освіту (крім здобувачів) першого освіти (учнів класу).

2.7.2. Зарахування здобувачів освіти (учнів) до Закладу освіти здійснюється на безконкурсній основі.

2.7.3. У разі потреби учень може перейти до іншого Закладу освіти протягом навчального року. Переведення здобувачів освіти (учнів) до іншого Закладу здійснюється у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади у сфері освіти і науки.

2.7.4. У Закладі освіти для здобувачів освіти (учнів) 1 - 6 класів (1-4 класів) за бажанням їхніх батьків (осіб, які їх замінюють), при наявності належної навчально-матеріальної бази, педагогічних працівників, обслуговуючого персоналу можуть створюватись групи подовженого дня.

2.7.5. Зарахування до груп подовженого дня і відрахування дітей із них здійснюється наказом Директора Закладу освіти на підставі заяви батьків (осіб, які їх замінюють).

2.7.6.  Закладом освіти  визначається  режим роботи груп подовженого дня.

2.8. Структура навчального року

2.8.1 Структура навчального року а також тижневе навантаження здобувачів освіти (учнів) встановлюються  Закладом освіти  щорічно в межах часу, що передбачений робочим навчальним планом та відповідно до нормативних документів Міністерства освіти і науки України.

2.8.2. Навчальні заняття розпочинаються у День знань - 1 вересня, триває не менше 175 навчальних днів і закінчується не пізніше 1 липня наступного року з урахуванням навчальної практики та державної підсумкової атестації. Якщо 1 вересня припадає на вихідний день, навчальний рік розпочинається у перший за ним робочий день.

2.8.3.. Навчальна практика для здобувачів освіти (учнів) може проходити протягом навчального року згідно з чинними документами Міністерства освіти і науки України.

2.8.4. Навчальний рік поділяється на два семестри.

2.8.5.. Навчальні заняття розпочинаються за наявності акту, який підтверджує підготовку приміщення  Закладу освіти для роботи в новому навчальному році. Тривалість навчального  року  обумовлюється  виконанням навчальних програм з усіх предметів.

2.8.6. Відволікання здобувачів освіти (учнів) від навчальних занять на інші види діяльності забороняється (крім випадків, передбачених законодавством України).

2.8.7. За погодженням із Засновником та Упоновноваженим органом Заклад освіти самостійно запроваджує графік канікул. Тривалість канікул протягом навчального року не повинна становити менш, як 30 календарних днів без врахування днів, коли діти припиняли навчання з незалежних від них причин (карантин, температурний режим тощо).

2.8.8. У межах часу передбаченого робочим навчальним планом Закладу освіти встановлюється 5-денний навчальний тиждень. Відпрацювання уроків у суботу (з метою надолуження навчального матеріалу чи подовження канікул та скорочення опалювального сезону) не допускається.

2.8.9. Заклад освіти спільно з органами державної влади та органами місцевого самоврядування приймають рішення щодо запровадження карантину, припинення чи продовження освітнього процесу з поважних причин.

2.8.10. Тривалість уроків у Закладі  освіти затверджується наказом директора закладу та становить: у перших класах - 35 хвилин, у других - четвертих класах - 40 хвилин, у п’ятих - одинадцятих класах - 45 хвилин. Заклад освіти може обрати інші, крім уроку, форми організації освітнього процесу.

2.8.11. Різниця в часі навчальних годин перших - четвертих класів обов’язково обліковується і компенсується проведенням додаткових, індивідуальних занять та консультацій зі здобувачами освіти (учнями).

2.8.12. Щоденна кількість і послідовність навчальних занять визначається розкладом уроків, що складається на кожен семестр відповідно до санітарно-гігієнічних та педагогічних вимог, погоджується педагогічною радою закладу і затверджується Директором.

2.8.13. Тижневий режим роботи Закладу освіти  затверджується у розкладі навчальних занять.

2.9. Крім різних форм обов’язкових навчальних занять, у Закладі освіти проводяться індивідуальні, групові, факультативні та інші позакласні заняття та заходи, що передбачені окремим розкладом і спрямовані на задоволення освітніх інтересів здобувачів освіти (учнів) та на розвиток їх творчих здібностей, нахилів і обдаровань.

2.10. Зміст, обсяг і характер домашніх завдань із кожного предмету визначаються вчителем відповідно до педагогічних і санітарно-гігієнічних вимог з урахуванням індивідуальних особливостей здобувачів освіти (учнів).

2.11. У Закладі освіти визначення рівня досягнень здобувачів освіти (учнів) у навчанні здійснюється відповідно до діючої системи оцінювання досягнень у навчанні здобувачів освіти (учнів), ведеться тематичний облік знань.

2.12. У першому  та другому класі  додається словесна характеристика знань здобувачів освіти (учнів).

2.13. У документі про освіту відображаються досягнення здобувачів освіти (учнів) у навчанні за семестри, навчальний рік та державну підсумкову атестацію.

2.14. Результати семестрового, річного, підсумкового оцінювання доводяться до відома здобувачів освіти (учнів) класним керівником (головою атестаційної комісії).

2.15..Навчання у випускних (4-ч, 9-х і 11-Х (12-х) класах Закладу освіти завершується державною підсумковою атестацією. Зміст, форма і порядок державної підсумкової атестації визначаються Міністерством освіти і науки України.

В окремих випадках учні за станом здоров`яабо з інших поважних причин можуть бути звільнені від державної підсумкової атестації у порядку, що встановлюється галузевим Міністерством та Міністерством охорони здоров`я.

2.16.Учні початкової школи, які протягом одного року навчання не засвоїли програмний матеріал, за  поданням педагогічної ради та згодою батьків (осіб що їх замінюють) направляються для обстеження фахівцями відповідної психолого-медико-педагогічної консультації. За висновками зазначеної консультації такі учні можуть продовжувати навчання в спеціальних школах (школах-інтернатах) або навчатися за індивідуальними навчальними планами і програмами за згодою батьків (осіб, що їх замінюють).

2.17. Учні початкової школи, які через поважні причини (хвороба, інші обставини) за результатами річного оцінювання не засвоїли скориговану до індивідуальних здібностей навчальну програму, можуть бути, як виняток залишені для повторного навчання у тому самому класі за рішенням педагогічної ради та за згодою батьків (осіб,що їх замінюють).

2.18. Порядок переведення і випуск здобувачів освіти (учнів) закладу визначається нормативними документами  Міністерства освіти та науки України.

2.19. Контроль за відповідністю освітнього рівня здобувачів освіти (учнів), які закінчили певний ступінь навчання, вимогам Державного стандарту загальної середньої освіти здійснюється шляхом їх державної підсумкової атестації. Порядок проведення державної підсумкової атестації визначається нормативно – правовими документами. 

2.20. Здобувачам освіти (учням), які закінчили певний рівень повної загальної середньої освіти, видається відповідний документ про освіту:

- свідоцтво про початкову освіту;

- свідоцтва про базову середню освіту;

- свідоцтва про повну загальну середню освіту.

2.21. За особливі успіхи у навчанні, дослідницькій, пошуковій, науковій діяльності, культурних заходах, спортивних змаганнях тощо до учнів можуть застосовуватися різні види морального та/або матеріального заохочення і відзначення.

2.22. Види та форми заохочення і відзначення учнів у закладі освіти визначаються положенням про заохочення і відзначення учнів, що затверджується педагогічною радою   Закладу освіти. До видів заохочення і відзначення учнів, зокрема, може бути віднесено нагородження похвальним листом, грамотою, золотою чи срібною медаллю.

2.23. Рішення про заохочення (відзначення) учня приймає педагогічна рада Закладу освіти.

2.24. Рішення про заохочення (відзначення) учнів приймаються з дотриманням принципів об’єктивності, справедливості, з урахуванням вікових та індивідуальних особливостей учнів.

2.25. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, громадські об’єднання, юридичні, фізичні особи можуть заохочувати та відзначати академічні та інші досягнення учнів.

2.26.Заклад освіти за потреби утворює інклюзивні класи для навчання осіб з особливими освітніми потребами. У разі звернення особи з особливими освітніми потребами або її батьків (осіб, які їх замінюють) такий клас утворюється в обов’язковому порядку. Особи з порушеннями фізичного, психічного, інтелектуального розвитку і сенсорними порушеннями забезпечуються у закладі освіти допоміжними засобами для навчання. Для забезпечення досягнення особами з особливими освітніми потребами результатів навчання, передбачених відповідно до Державного стандарту загальної середньої освіти, до штату закладу освіти вводиться посада асистента вчителя.

III. Учасники освітнього процесу

3.1. Учасниками освітнього процесу в Закладі освіти є:

-учні;

-педагогічні працівники;

-інші працівники Закладу освіти;

-батьки учнів;

-асистенти дітей (у разі їх допуску відповідно до вимог частини сьомої статті 26  Закону України «Про повну загальну середню освіту»).

3.2. Залучення будь-яких інших осіб до участі в освітньому процесі (проведення навчальних занять, лекцій, тренінгів, семінарів, майстер-класів, конкурсів, оцінювання результатів навчання тощо) здійснюється за рішенням Директора Закладу освіти. Відповідальність за зміст таких заходів несе Директор Закладу освіти.

3.3. Не можуть працювати в Закладі освіти або залучатися до участі в освітньому процесі (проведення навчальних занять, лекцій, тренінгів, семінарів, майстер-класів, конкурсів, оцінювання результатів навчання тощо) особи, які вчинили злочин проти статевої свободи чи статевої недоторканості дитини або у присутності дитини чи з використанням дитини.

3.4. Права і обов’язки учасників освітнього процесу визначаються чинним законодавством та цим Статутом.

3.5.Здобувачі освіти (учні) мають право:

- доступність і безоплатність повної загальної середньої освіти;

- вибір певного закладу, форми навчання, профільного напряму, факультативів, спецкурсів, позакласних занять;

- безпечні і нешкідливі умови навчання та праці;

- користування   навчально-виробничою,   науковою,   матеріально-технічною, культурно-спортивною, корекційно-відновною та лікувально-оздоровчою базою;

-  участь  в  різних  видах навчальної, науково-практичної  діяльності,  конференціях, олімпіадах, виставках, конкурсах тощо;

- отримання додаткових, у тому числі платних, навчальних послуг;

- прегляд  результатів  оцінювання  навчальних  досягнень з усіх  предметів інваріативної та варіативної частини;

-  участь у роботі органів громадського самоврядування закладу;

- участь у добровільних самодіяльних об’єднаннях, творчих студіях, клубах, гуртках, групах за інтересами тощо;

- повагу людської гідності, вільне вираження поглядів, переконань;

- захист від будь-яких форм експлуатації, психічного і фізичного насильства, від дій педагогічних та інших працівників, які порушують їх права, принижують честь і гідність;

3.6.Здобувачі освіти (учні) зобов’язані:

- виконувати вимоги освітньої програми (індивідуального навчального плану за його наявності), дотримуючись принципу академічної доброчесності, та досягти результатів навчання, передбачених стандартом освіти для відповідного рівня освіти;

- поважати гідність, права, свободи та законні інтереси всіх учасників освітнього процесу, дотримуватися етичних норм;

- відповідально та дбайливо ставитися до власного здоров’я, здоров’я оточуючих, довкілля;

- дотримуватися установчих документів, правил внутрішнього розпорядку закладу, законодавства, моральних, етичних норм;

- повідомляти керівництво Закладу освіти про факти булінгу (цькування) стосовно здобувачів освіти, педагогічних  працівників, інших осіб, які залучаються до освітнього процесу, свідком яких вони були особисто або про які отримали достовірну інформацію від інших осіб;

- сприяти зростанню позитивного іміджу закладу.

3.7. Здобувачі  освіти мають  також інші права та обов’язки,  передбачені законодавством та Статутом Закладу освіти.

3.8. На посади педагогічних працівників приймаються особи, які мають педагогічну освіту, вищу освіту та/або професійну кваліфікацію, вільно володіють державною мовою (для громадян України) або володіють державною мовою в обсязі, достатньому для спілкування (для іноземців та осіб без громадянства), моральні якості та фізичний і психічний стан здоров’я яких дозволяють виконувати професійні обов’язки.

3.9. Перелік посад педагогічних працівників встановлюється Кабінетом Міністрів України.

3.10. Педагогічні працівники мають права, визначені Законом України «Про освіту», Законом України «Про повну загальну середню освіту», законодавством, колективним договором, трудовим договором та/або Статутом Закладу освіти.

3.11. Педагогічні працівники Закладу освіти приймаються на роботу за трудовими договорами відповідно до вимог Закону України «Про повну загальну середню освіту» та законодавства про працю.

3.12. Педагогічні працівники Закладу освіти, які досягли пенсійного віку та яким виплачується пенсія за віком, працюють на основі трудових договорів, що укладаються строком від одного до трьох років.

3.14. Звільнення з посади педагогічних та інших працівників й інші трудові відносини регулюються законодавством України про працю, Законами  України «Про освіту», «Про повну загальну середню освіту»  та іншими законодавчими актами.

3.15.Педагогічні працівники, фізичні особи, які провадять освітню діяльність та інші особи, передбачені спеціальними законами та залучені до освітнього процесу у порядку, що встановлюється Закладом освіти також мають право на:

- захист професійної честі, гідності

- самостійний вибір форм, методів, засобів навчальної роботи, не шкідливих для здоров’я здобувачів освіти (учнів);

- участь в обговоренні та вирішенні питань організації освітнього процесу;

- проведення в установленому порядку науково-дослідної, експериментальної, пошукової роботи;

- виявлення педагогічної ініціативи;

- позачергову атестацію або сертифікацію з метою отримання відповідної категорії, педагогічного звання;

- участь у роботі органів громадського самоврядування закладу;

- підвищення кваліфікації, перепідготовку;

- отримання пенсії, в порядку визначеному законодавством України;

- на матеріальне, житлово-побутове та соціальне забезпечення відповідно до чинного законодавства;

- об`єднання в професійні спілки та членство в  інших об`єднаннях громадян, діяльність яких не заборонена законодавством України.

3.16. Відволікання педагогічних працівників від виконання професійних обов’язків не допускається, за винятком випадків, передбачених законодавством України.

3.17. Педагогічні працівники, фізичні особи, які провадять освітню діяльність та інші особи, передбачені спеціальними законами та залучені до освітнього процесу у порядку, що встановлюється Закладом освіти зобов’язані:

- дотримуватися принципів дитиноцентризму та педагогіки партнерства у відносинах з учнями та їхніми батьками;

- виконувати обов’язки, визначені Законом України «Про освіту», Законом України «Про повну загальну середню освіту», іншими актами законодавства, Статутом Закладу освіти, трудовим договором та/або їхніми посадовими обов’язками;

- забезпечувати єдність навчання, виховання та розвитку учнів, а також дотримуватися у своїй педагогічній діяльності інших принципів освітньої діяльності, визначених статтею 6 Закону України «Про освіту»;

- використовувати державну мову в освітньому процесі відповідно до вимог Закону України «Про повну загальну середню освіту»;

- володіти навичками з надання домедичної допомоги дітям;

- постійно підвищувати свій професійний і загальнокультурний рівні та педагогічну майстерність;

- виконувати освітню програму для досягнення здобувачами освіти передбачених нею результатів навчання;

- сприяти розвитку інтересів, нахилів та здібностей дітей, а також збереженню їх здоров’я, здійснювати пропаганду здорового способу життя;

- сприяти зростанню іміджу Закладу освіти;

- формувати у здобувачів освіти усвідомлення необхідності додержуватися Конституції та законів України, захищати суверенітет і територіальну цілісність України;

- виховувати у здобувачів освіти повагу до державної мови та державних символів України, національних, історичних, культурних цінностей України, дбайливе ставлення до історико-культурного надбання України та навколишнього природного середовища;

- формувати у здобувачів освіти прагнення до взаєморозуміння, миру, злагоди між усіма народами, етнічними, національними, релігійними групами;

- виховувати в здобувачів освіти (учнів) повагу до батьків, жінки, старших за віком, народних традицій та звичаїв, духовних та культурних надбань народу України;

- готувати здобувачів освіти (учнів) до самостійного життя в дусі взаєморозуміння, миру, злагоди між усіма народами, етнічними, національними, релігійними групами;

- дотримуватися педагогічної етики, моралі, поважати гідність здобувачів освіти (учнів);

- захищати здобувачів освіти під час освітнього процесу від будь-яких форм фізичного та психічного насильства, приниження честі та гідності, дискримінації за будь-якою ознакою, пропаганди та агітації, що завдають шкоди здоров’ю здобувача освіти, запобігати вживанню ними та іншими особами на території Закладу освіти алкогольних напоїв, наркотичних засобів, іншим шкідливим звичкам;

- додержуватися Статуту та правил внутрішнього розпорядку Закладу освіти, виконувати свої посадові обов’язки, умови контракту чи трудового договору;

- виконувати накази і розпорядження Директора Закладу освіти, Засновника та  Уповноваженого органу;

- брати участь у роботі педагогічної ради.

3.18. Педагогічні працівники, фізичні особи, які провадять освітню діяльність та інші особи, передбачені спеціальними законами та залучені до освітнього процесу у порядку, що встановлюється закладом мають також інші права та обов’язки, передбачені законодавством, колективним договором, трудовим договором та/або Статутом Закладу освіти.

3.19.У Закладі освіти обов’язково проводиться атестація педагогічних працівників.

3.20.Атестація педагогічних працівників здійснюється відповідно до Закону України "Про освіту" з урахуванням Закону України «Про повну загальну середню освіту», до Типового положення про атестацію педагогічних працівників, затвердженого центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері освіти.

3.21. Загальна кількість академічних годин для підвищення кваліфікації педагогічного працівника протягом п’яти років, яка оплачується за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів, не може бути меншою за 150 годин, з яких не менше 10 відсотків загальної кількості годин обов’язково повинні бути спрямовані на вдосконалення знань, вмінь і практичних навичок у частині роботи з учнями з особливими освітніми потребами.

3.22. Педагогічним працівникам відшкодовуються відповідно до законодавства витрати, пов’язані з відрядженням на підвищення кваліфікації.

3.23. На основі пропозицій педагогічних працівників педагогічна рада Закладу освіти формує та затверджує річний план підвищення кваліфікації педагогічних працівників на наступний календарний рік, що визначає вид, форму, суб’єктів підвищення кваліфікації, кількість годин і строки проходження підвищення кваліфікації педагогічними працівниками Закладу освіти.

3.24. За результатами успішного підвищення кваліфікації кожен суб’єкт підвищення кваліфікації зобов’язаний видати педагогічному працівникові документ про підвищення кваліфікації, що має містити, зокрема, опис досягнутих ним результатів навчання.

3.25.За результатами атестації визначається відповідність педагогічного працівника займаній посаді, присвоюється або підтверджується кваліфікаційна категорія та може бути присвоєне педагогічне звання. Перелік категорій і педагогічних звань педагогічних працівників визначається Кабінетом Міністрів України.

3.26. Сертифікація здійснюється з метою виявлення та заохочення педагогічних працівників з високим рівнем педагогічної майстерності, які володіють методиками компетентнісного навчання і новими освітніми технологіями та сприяють їх поширенню.

3.27. Засади сертифікації педагогічних працівників визначаються Законом України "Про освіту".

3.28.Сертифікація передбачає:

експертне оцінювання професійних компетентностей учасників сертифікації шляхом вивчення практичного досвіду їхньої роботи;

самооцінювання учасником сертифікації власної педагогічної майстерності;

оцінювання фахових знань та умінь учасників сертифікації шляхом їх незалежного тестування.

3.29. Право на проходження сертифікації мають педагогічні працівники, які працюють на відповідній посаді за основним місцем роботи, мають  стаж педагогічної роботи не менше двох років.

3.30.Педагогічний працівник має право на проходження сертифікації безоплатно один раз на три роки.

3.31. Педагогічний працівник, який не отримав сертифіката, має право на повторне проходження сертифікації не раніше ніж через рік.

3.32.Педагогічні працівники, які отримали сертифікат:

отримують щомісячну доплату в розмірі 20 відсотків посадового окладу (ставки заробітної плати) пропорційно до обсягу педагогічного навантаження протягом строку дії сертифіката (крім педагогічних працівників, стосовно яких встановлено факт порушення академічної доброчесності);

впроваджують і поширюють методики компетентнісного навчання та нові освітні технології, надають професійну підтримку та допомогу педагогічним працівникам (здійснюють супервізію);

можуть бути залучені до процедур і заходів, пов’язаних із забезпеченням якості освіти та впровадженням інновацій, педагогічних новацій і технологій у системі освіти.

3.33. Успішне проходження сертифікації зараховується як проходження атестації педагогічним працівником, а також є підставою для присвоєння йому відповідної кваліфікаційної категорії та/або педагогічного звання.

3.34. Кожному педагогічному працівникові гарантується право підвищувати кваліфікацію в комунальному закладі післядипломної освіти, розташованому на території відповідної (за місцем проживання такого педагогічного працівника) області, що не обмежує його право обрати іншого суб’єкта освітньої діяльності для підвищення своєї кваліфікації.

3.35. Педагогічне навантаження вчителя Закладу освіти - час, призначений для здійснення освітнього процесу.

3.36. Робочий час педагогічного працівника включає час, необхідний для виконання ним навчальної, виховної, методичної, організаційної роботи та іншої педагогічної діяльності, передбаченої трудовим договором та/або посадовою інструкцією.

3.37. Конкретний перелік посадових обов’язків визначається посадовою інструкцією, яка затверджується Директором Закладу освіти відповідно до вимог законодавства.

3.38. Педагогічна діяльність вчителя включає:

1) діяльність у межах його педагогічного навантаження, норма якого на одну тарифну ставку становить 18 навчальних годин на тиждень;

2) окремі види педагогічної діяльності, за які встановлюються доплати у такому співвідношенні до тарифної ставки:

а) класне керівництво у 1-11 (12) класах - 20-25 відсотків;

б) перевірка навчальних робіт учнів - 10-20 відсотків;

в) завідування:

майстернями, кабінетами інформатики - 15-20 відсотків;

кімнатами зберігання зброї, стрілецькими тирами, паспортизованими музеями - 10-15 відсотків;

структурними підрозділами закладу освіти - 25 відсотків;

навчальними (навчально-методичними) кабінетами, ресурсними кімнатами, лабораторіями, спортивними залами чи майданчиками, навчально-дослідними ділянками - 10-15 відсотків;

бібліотекою (медіатекою) або за бібліотечну роботу чи роботу з бібліотечним фондом підручників - 5-15 відсотків;

г) за роботу в інклюзивних класах (групах) - 20 відсотків;

ґ) обслуговування комп’ютерної техніки - 10-15 відсотків;

д) проведення позакласної роботи з учнями - 10-40 відсотків;

3) інші види педагогічної (навчальної, виховної, методичної, організаційної) діяльності, передбачені Законом України «Про повну загальну середню освіту» та іншими актами законодавства, трудовим договором та/або посадовою інструкцією.

3.39. За інші види педагогічної діяльності законодавством, Засновником та/або Закладом освіти можуть встановлюватися доплати.

3.40. За почесні, вчені, спортивні звання, наукові ступені педагогічним працівникам встановлюються доплати в розмірі 15-30 відсотків посадового окладу в порядку, визначеному законодавством.

3.41. За педагогічні звання та за роботу в спеціальних закладах освіти (класах, групах) педагогічним працівникам у порядку, визначеному законодавством, встановлюються підвищення посадового окладу на 10-30 відсотків.

3.42. Вимоги до видів педагогічної діяльності, за які передбачено доплати, підвищення посадового окладу, розмір таких доплат та підвищень, порядок та умови їх встановлення у державних та комунальних закладах освіти визначаються Кабінетом Міністрів України.

3.43. Засновник Закладу освіти та/або заклад освіти має право встановлювати додаткові види та розміри доплат, підвищення окладів за рахунок власних надходжень.

3.44. Педагогічне навантаження вихователя Закладу  освіти становить 30 годин та асистента вчителя у Закладі освіти - 25 годин на тиждень.

3.45. Розміри тарифних ставок педагогічних працівників Закладу освіти встановлюються Кабінетом Міністрів України.

3.46. Розподіл педагогічного навантаження у Закладі освіти затверджується Директором відповідно до вимог законодавства.

3.47. Педагогічне навантаження педагогічного працівника Закладу освіти обсягом менше норми, передбаченої цім розділом, встановлюється за його письмовою згодою.

3.48. Перерозподіл педагогічного навантаження протягом навчального року допускається у разі зміни кількості годин з окремих навчальних предметів (інтегрованих курсів), що передбачається навчальним планом Закладу освіти, або за письмовою згодою педагогічного працівника з додержанням законодавства про працю.

3.49. Оплата праці педагогічних працівників здійснюється відповідно до Закону України «Про освіту», Закону України «Про повну загальну середню освіту» та інших актів законодавства.

3.50. Порядок обчислення заробітної плати педагогічних працівників Закладу освіти визначається центральним органом виконавчої влади у сфері освіти і науки.

3.51.Оплата праці вихователів груп подовженого дня здійснюється за рахунок коштів освітньої субвенції;

3.52. Педагогічні працівники, які систематично порушують Статут, правила внутрішнього розпорядку Закладу освіти, не виконують посадових обов’язків, умови колективного договору (контракту) або за результатами атестації не відповідають займаній посаді, звільняються з роботи відповідно до чинного законодавства.

3.53. Батьки або особи, які їх замінюють, мають право:

- вибирати навчальні заклади та форми навчання для неповнолітніх дітей;

-приймати рішення щодо участі дитини в інноваційній діяльності закладу;

- обирати і бути обраними до органів громадського самоврядування закладу загальної середньої освіти;

- звертатися до  директора закладу, відповідних органів управління освітою з питань навчання і виховання дітей;

- захищати законні інтереси дітей в органах громадського самоврядування закладу та у відповідних державних, судових органах;

- обирати і бути обраними до ради закладу  та органів громадського самоврядування;

- брати участь у заходах, спрямованих на поліпшення організації освітнього процесу та зміцненні матеріально-технічної бази закладу;

3.54.Батьки або особи, які їх замінюють, несуть відповідальність за здобуття освіти дітьми на рівні не нижче стандартів освіти  і зобов’язані:

- забезпечувати умови для здобуття дитиною повної загальної середньої освіти за будь-якою формою навчання;

- постійно дбати про фізичне здоров’я, психічний стан дітей, створювати належні умови для розвитку їх природних здібностей;

- поважати гідність дитини, виховувати працелюбність, почуття доброти, милосердя, шанобливе ставлення до України, сім’ї, старших за віком, державної, регіональних мов або мов меншин і рідної мови, до народних традицій і звичаїв;

- виховувати у дітей повагу до національних, історичних, культурних цінностей Українського народу, дбайливе ставлення до історико-культурного надбання та навколишнього природного середовища, любов до України

- у разі невиконання батьками своїх обов`язків, передбачених чинним законодавством  України, заклад може порушувати клопотання про відповідальність  таких  осіб,  у тому числі позбавлення їх батьківських (опікунських) прав.

3.55. Представники громадськості мають право:

- обирати і бути обраними до органів громадського самоврядування в закладі;

- керувати учнівськими об’єднаннями за інтересами і гуртками, секціями;

- сприяти покращенню матеріально-технічної бази, фінансовому забезпеченню закладу;

- проводити консультації для педагогічних працівників;

- брати участь в організації освітнього процесу.

3.56. Представники громадськості зобов’язані:

- дотримуватися Статуту  закладу, виконувати накази та розпорядження директора Закладу освіти, рішення Засновника, захищати здобувачів учнів від всіляких форм фізичного та психічного насильства, пропагувати здоровий спосіб життя, шкідливість вживання алкоголю, наркотиків, тютюну тощо.

3.57. Заклад освіти проводить педагогічну інтернатуру.

3.58. Особи, які не мають досвіду педагогічної діяльності та приймаються на посаду педагогічного працівника, протягом першого року роботи повинні пройти педагогічну інтернатуру. Положення про педагогічну інтернатуру затверджується центральним органом виконавчої влади у сфері освіти і науки.

3.59. Педагогічна інтернатура організовується відповідно до наказу Директора Закладу освіти, що видається в день призначення особи на посаду педагогічного працівника.

3.60. Педагогічна інтернатура має передбачати заходи, що забезпечать здобуття та/або вдосконалення професійних компетентностей і педагогічної майстерності протягом першого року професійної діяльності педагогічного працівника, зокрема:

супровід та підтримка у педагогічній діяльності з боку досвідченого педагогічного працівника (педагога-наставника);

різні форми професійного розвитку (відвідування навчальних занять, опрацювання відповідної літератури тощо).

3.61. Виконання обов’язків педагога-наставника покладається на педагогічного працівника з досвідом педагогічної діяльності, як правило, не менше п’яти років за відповідною спеціальністю (такою самою або спорідненою предметною спеціальністю або спеціалізацією).

3.62. Відповідно до рішення Директора Закладу освіти педагогічному працівникові за виконання обов’язків педагога-наставника призначається доплата у граничному розмірі 20 відсотків його посадового окладу (ставки заробітної плати) в межах фонду оплати праці закладу освіти.

3.63. Кожен учасник освітнього процесу зобов’язаний дотримуватися академічної доброчесності.

3.64. Система та механізми забезпечення академічної доброчесності в Закладі освіти формуються відповідно до Закону України "Про освіту" з урахуванням особливостей, визначених Законом України «Про повну загальну середню освіту».

3.65. Директор та інші педагогічні працівники Закладу освіти забезпечують дотримання принципів академічної доброчесності відповідно до своєї компетенції.

3.66. Порушеннями академічної доброчесності у системі загальної середньої освіти є академічний плагіат, фабрикація, фальсифікація, списування, обман, хабарництво, необ’єктивне оцінювання, що визначені Законом України "Про освіту", а також такі форми обману, як:

- надання педагогічними працівниками та іншими особами допомоги учням під час проходження ними підсумкового оцінювання (семестрового та річного), державної підсумкової атестації, зовнішнього незалежного оцінювання, не передбаченої умовами та/або процедурами їх проходження;

- використання учнем під час контрольних заходів непередбачених допоміжних матеріалів та/або технічних засобів;

- проходження процедури оцінювання результатів навчання замість інших осіб;

- необ’єктивне оцінювання компетентностей педагогічних працівників під час атестації чи сертифікації.

3.67. Педагогічні працівники, стосовно яких встановлено факт порушення академічної доброчесності:

-  не можуть бути залучені до проведення процедур та заходів забезпечення і підвищення якості освіти, учнівських олімпіад та інших змагань;

-  не можуть бути допущені до позачергової атестації, що має на меті підвищення кваліфікаційної категорії або присвоєння педагогічного звання;

- не можуть отримувати будь-які види заохочення (премії, інші заохочувальні виплати, нагороди тощо) протягом одного року;

-  можуть бути позбавлені педагогічного звання.

3.68. Факт порушення академічної доброчесності враховується під час:

-  вирішення питання про притягнення педагогічного працівника до дисциплінарної відповідальності;

-  конкурсного відбору на посаду Директора Закладу освіти.

3.69. За порушення академічної доброчесності до учня може бути застосовано такі види академічної відповідальності:

- зауваження;

- повторне проходження підсумкового оцінювання;

-  повторне проходження державної підсумкової атестації;

-  повторне проходження відповідного освітнього компонента освітньої програми;

- позбавлення отриманих із порушеннями академічної доброчесності академічної стипендії, призових місць на учнівських змаганнях, турнірах, олімпіадах, конкурсах.

3.70. Рішення про встановлення факту порушення педагогічним працівником академічної доброчесності та визначення виду академічної відповідальності приймає педагогічна рада за участю працівника та/або його законного представника.

3.71. Рішення про академічну відповідальність учнів приймає педагогічний працівник, який виявив порушення академічної доброчесності, або педагогічна рада Закладу освіти відповідно до положення про внутрішню систему забезпечення якості освіти.

3.72. Рішення про позбавлення учня академічної стипендії, призових місць на учнівських змаганнях, турнірах, олімпіадах, конкурсах, отриманих із порушеннями академічної доброчесності, приймає орган (посадова особа), який їх надав (присвоїв) у порядку, визначеному законодавством.

3.73. Види академічної відповідальності, що можуть бути застосовані до учнів та педагогічних працівників, повинні бути співмірними із вчиненими порушеннями. За одне порушення може бути застосовано лише один із видів академічної відповідальності.

3.74. Рішення про притягнення до академічної відповідальності може бути оскаржене у порядку, визначеному положенням про внутрішню систему забезпечення якості освіти Закладу освіти.

bottom of page