top of page

2021. День Незалежності України

Вітаємо з 30-річчям Незалежності України!

Нехай вічно майорить над нами великий стяг свободи,

який захищають наші воїни і наші серця.

Слава Україні!

       Проголошення незалежності України 24 серпня 1991 року стало результатом багатовікової історії українського державотворення. Попередніми етапами українського державотворення були Київська Русь – Україна, Галицько-Волинське князівство, Велике Князівство Литовське, Українська козацька держава – Гетьманщина. Вперше в ХХ столітті незалежність України (тоді – Української Народної Республіки) була проголошена  22 січня 1918 року Українською Центральною Радою.

      30 років тому, 16 липня 1990 року, Верховною Радою Української РСР була прийнята Декларація про державний суверенітет України. У цьому документі державний суверенітет визначався як верховенство, самостійність, повнота і неподільність республіканської влади в межах території УРСР, незалежність і рівноправність у міжнародних відносинах. Територія Української РСР в існуючих кордонах проголошувалася недоторканною. Верховна Рада постановляла, що віднині від імені народу України може виступати тільки вона.24 серпня 1991 року на позачерговій сесії Верховної Ради в Києві з доповіддю про політичну ситуацію в країні виступив Голова ВР України Леонід Кравчук. Від імені Народної ради (опозиційна до комуністів фракція) Iгор Юхновський запропонував проголосити акт, у якому мали бути зафіксовані незалежний статус України, абсолютне верховенство її Конституції, законів та урядових постанов.

      Надвечір 24 серпня 1991  року позачергова сесія ВР УРСР (392 депутати – «за», 4 – «проти») проголосила Акт незалежності.

З метою попередження нових спроб державного перевороту було визнано необхідним створити Раду оборони, Збройні Сили України, Національну гвардію, сформувати Конституційний суд. 

     1 грудня 1991 року громадяни України взяли участь у всенародному референдумі. У бюлетень для таємного голосування було внесено питання: «Чи підтверджуєте Ви Акт проголошення незалежності України?» Всього у волевиявленні взяли участь 31 891 742 громадянина, або 84,18 % від загальної кількості внесених до списків. Ствердну відповідь на питання бюлетеня – «Так, підтверджую» – дали 90,32 % голосуючих.

                                                                                                                                                         

bottom of page